Čo sú výživové doplnky?

Čo sú výživové doplnky?

Správna strava každého z nás by mala obsahovať všetky živiny nevyhnutné na normálny vývoj a na udržiavanie zdravého životného štýlu. Okrem konzumácie potravín možno tieto živiny doplniť do tela prostredníctvom výživových doplnkov.

Vo všeobecnosti je uznávané, že podľa výživových odporúčaní, primeraná a rozmanitá strava za normálnych okolností by mala poskytovať všetky nevyhnutné živiny na normálny vývoj a udržiavanie zdravého životného štýlu, v množstvách, ktoré sú totožné s množstvami stanovenými a odporúčanými na základe všeobecne akceptovateľných vedeckých údajov. Prieskumy, vrátané vedeckých, však potvrdzujú, že takýto ideálny stav sa nedosahuje v prípade všetkých živín a u všetkých vekových či fyziologických skupín obyvateľstva.

V tejto súvislosti existuje široká paleta živín a iných prísad, ktoré môžu byť prítomné vo výživových doplnkoch, nie len vo forme vitamínov a minerálov, ale aj aminokyselín, základných mastných kyselín, vláknitých a iných rastlín a bylinných extraktov.

Čo sú to výživové doplnky?

Výživové doplnky sú definované ako potraviny na doplnenie prirodzenej stravy, ktoré sú koncentrovanými zdrojmi živín, ako sú vitamíny a minerálne látky alebo iných látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom, používaných jednotlivo alebo v kombinácii. Na rozdiel od „bežných“ potravín sa vyskytujú vo forme, ako sú napr. kapsuly, pastilky, tablety, piluly a ostatné podobné formy, vrecúška s práškom, ampulky s tekutinami, fľašky s dávkovačom kvapiek a ostatné podobné formy tekutín a práškov navrhnuté tak, aby ich bolo možné brať v odmeraných malých jednotkových množstvách.

Už zo samotnej definície vyplýva, že nepredstavujú komplexnú výživu, akou sú prirodzené zdroje a potraviny, z ktorých sú vyrobené. Z toho môže vyplývať ich odlišná využiteľnosť a účinky v organizme. Spravidla u nich predpokladáme významný a intenzívny účinok na zlepšenie niektorého zdravotného parametra alebo na celkové zdravie. No len časť z nich to spĺňa. Mnohí z vlastnej praxe vedia, že tomu tak nie je vždy. Môže často ísť len o biznis a v horšom prípade aj o počítanie s ľudskou naivitou alebo šarlatánstvo a o výrobu a distribúciu vedecky a medicínsky neoverených a málo účinných prípravkov a látok.

Nutričná alchýmia?
Sú ich plné lekárne a hoci predtým ľudia žili a boli zdraví aj bez nich, dnes sa menia na novodobých alchymistov a len málokto ich nepoužíva. Stali sa z nás novodobí nutriční alchymisti. Namiesto zlata chceme v tomto prípade vyrobiť zdravie z hocičoho. Je ich také množstvo na všetko možné, že ak by sme ich chceli vymenovať, nestačil by celý tento príspevok.

Sme však vďaka nim aj naozaj zdravší? Nemôžu nám niektoré aj škodiť? Nepoužívame ich niekedy zbytočne? To sú dôležité otázky. Ide totiž o to, že výživové doplnky nie sú kompletné a prirodzené potraviny. Sú to účinné látky z pôvodne prirodzených komplexných potravín, no vybrané a izolované z prirodzených nutričných (výživových) komplexov sa stávajú už neprirodzenou zložkou, akýmsi pololiečivom s nejasným biologickým účinkom.

Sú koncentrované do extraktov a výťažkov v procese „rafinácie“, často pripravované už aj chemickou cestou a sú podávané kedykoľvek mimo príjmu prirodzenej potravy. Sú to vlastne rafinované potravinové zložky, podobne ako cukor alebo soľ. U výživových doplnkov sa však predpokladá rovnaký liečebno-preventívny efekt, aký mali v pôvodnej potravine, len so silnejším účinkom, práve kvôli ich vyššej koncentrácii. A práve tu je ten problém, či je ich účinok naozaj rovnaký a lepší, keď tu chýbajú podporné účinky množstva iných zložiek nachádzajúcich sa v prirodzenom plode či potravine.

Môžeme skutočne očakávať, že aj bez trvalo dobrej životosprávy a pestrej prirodzenej výživy vytvoria v zanedbanom organizme trvalú zmenu a zdravotný efekt? Je to podobné ako očakávať, že ak dáme do starého, nekvalitného a neudržiavaného motora auta najlepší benzín a olej pre mercedesy, že bude fungovať a mať výkon ako mercedes.

Aký je teda ich skutočný výživový či liečebný efekt? Nenavykneme telo prijímať tieto prečistené extrakty na úkor ich prirodzených ekvivalentov v komplexnej prirodzenej strave? Nevytvoríme chaos a nerovnováhu medzi živinami, esenciálnymi látkami v ich zložitej, no prirodzenej regulácii v organizme? Pôsobí tá istá látka v organizme vždy rovnako, bez ohľadu na to, či je v izolovanej forme výživového doplnku alebo je viazaná v prirodzenej forme spolu s inými prirodzenými zložkami? Nemení sa tým nejako jej účinok?

Kritizujeme klietkové chovy hydiny a iných hospodárskych zvierat, ktoré sú rôznymi doplnkami umelo vykrmované, málo sa hýbu a sú dotované rôznymi výťažkami a doplnkami výživy, aby rýchlo rástli, no sami so sebou robíme to isté. V EÚ sme prijali zákon o voľných chovoch, kde chované zvieratá žijú prirodzene, zdravo, aj na vzduchu a slnku.

No my celé hodiny nehybne sedíme v práci, v škole, zavretí pri počítačoch a doma pri televízii, prejedáme sa, stravujeme sa nezdravo a zázračnými výživovými doplnkami si chceme riadiť a zlepšiť zdravie či liečiť už vzniknuté zdravotné problémy. No musíme si uvedomiť, že pri nezdravom a neprirodzenom spôsobe života nám môžu výživové doplnky nielen pomáhať, ale aj škodiť, ak ich používame zbytočne alebo nesprávne, ak nimi chceme nahrádzať to, čo sa nahradiť nedá.

Zanechať odpoveď

* Meno:
* E-mail: (Nezverejnené)
   Webstránka (Adresa URL stránky shttp://)
* Komentár:
Typ kódu